Annual Awards Night

Awards Winners 2017/18

Congratulations to all our club award nominees and winners!

U13 Girl Improver of the Year

Nominations: Kaya Slater, Fern Harris, Mia Greenidge-Knell, Tomi Adejuwon

WINNER: Mia Greenidge-Knell

U13 Girl Athlete of the Year

Nominations: Tomi Adejuwon, Kaya Slater

Winner: Tomi Adejuwon

U13 Boy Improver of the Year

Nominations: Billy Cain, Hal Rust D’Eye, Reuben Anthony Deyeo, Edward Lewis, Finley Hanham

Winner: Finley Hanham and Hal Rust D’Eye

U13 Boy Athlete of the Year

Nominations: Reuben Anthony Deyeo, Aiden Marshall, Reuben Jones, Finley Hanham, Nathan King

Winner: Reuben Jones

U15 Girl Improver of the Year

Nominations: Kirsty Treglown, Ellie Gilder, Poppy Hangkinson, Megan Pickup, Fatou Gaye, Megan Sommerville Bailey

WINNER: Ellie Gilder

U15 Girl Athlete of the Year

Nominations: Kirsty Treglown, Fatou Gaye, Anjelina Manase, Samaia Dhir

Winner: Kirsty Treglown

U15 Boy Improver of the Year

Nominations: Sammy Ball, Aryan Gupta, Hagen Mzee, Ciaran Murtagh, Joe Frew, Laurie Baker

Winner: Joe Frew

U15 Boy Athlete of the Year

Nominations: Sammy Ball, Matthew Kirk, Oliver Craggs, Reuben Henry-Daire

Winner: Reuben Henry-Daire

U17 Female Improver of the Year

nominations: Sadie Charles, Rosanna Ercilla, Emily Scrivener, Aimee Treglowen, Kyra Hannibal

Winner: Emily Scrivener

Special award for outstanding commitment for an athlete who has shown commitment to training, competing and officiating: Rosanna Ercilla

U17 Female Athlete of the Year

nominations: Chloe Eames, Aimee Treglowen, Emily Whybrow, Angelina Lowe

Winner: Angela Lowe

U17 Male Improver of the Year

nominations: Sam Keys, Tom Rickards, Toby Irving, Harrison Lynch, O’Shillou Johnson, Leon Bradshaw

Winner: Leon Bradshaw

U17 Male Athlete of the Year

nominations: Harvey Harry, Tom Rickards, O’Shillou Johnson, Sam Elwood

Winner: Harvey Harry

U20 Female Improver of the Year

nominations: Ella Saunders, Kia Slade

Winner: Kia Slade

U20 Female Athlete of the Year

nominations: Jasmine McCallum, Kirsty Walker, Melody Batt, Rebecca Richardson

Winner: Jasmine McCallum

U20 Male Improver of the Year

nominations: Ramone Jordan, Harry North, Alex Sutton

Winner: Alex Sutton

U20 Male Athlete of the Year

nominations: Malachi Henry, Alex Spratley-Kemp

Winner: Alex Spratley-Kemp

Team manager awards: awarded for commitment and attitude in team competitions

Kaya Slater, Aimee Treglown, Ulla Hanham, Ella Newman, Angelina Manase, Aiden Marshall, Reuben Anthony-Deyeo, Edward Lewis, Sammy Ball, Matthew Kirk, Hagen Mzee, Ciaran Murtagh, Tom Rickards, Oliver Craggs and Melody Batt, who has been both a committed athlete and team manager.

Volunteer Award: Lynn and John Hannawin

Coach of the Year: Charlotte Webb

Vetreran Athlete of the Year: 

nominations: Lucy Daniels, Justin Plank

Winner: Lucy Daniels

Senior cross-country award:

Nominations: Ed Stockdale, Alex Sutton, Sophie Crumly, Kirsty Walker

Winner: Kirsty Walker

Senior Track Athlete

Nominations: Jonny Davies, Julia Henderson. Lee Fellows, Mike Nevill

Winner: Julia Henderson

Senior Field Award:

Nominations: Alex Spratley-Kemp, Julie Wilson, Jacob Rajkumar

Winner: Jacob Rajkumar

Performance of the Year

Nominations: Jonny Davies running 7:50 for 3000m indoors, the girls U15 relay team winning the Club Connect relays, Kevin Cranmer finishing the 4x400m in 2nd place when his foot tendon had gone, Aaron Baker completing the UTMB OCC 57km race.

Winner: U15 relay team of Kirsty Tregloven, Ellie Gilder, Fatou Gaye and Liani Tompson-Springer

Female Athlete of the Year

nominations: Chloe Eames, Lee Fellows, Emily Whybrow, Julia Henderson, Sophie Crumly, Ella Saunders

Winner: Chloe Eames

Male Athlete of the Year

Nominations: Ed Stockdale, Jacob Rajkumar, O’Shillou Johnson, Jonny Davies, Mike Nevill

Winner: Mike Nevill

National Champions - Reading AC U13 & U15s win National League Finals

Reading ACs U13 and U15 athletes have won the prestigious UK Youth Development League final in Bedford on 8 September 2018 and are now crowned as national champions.

The combined boys and girls teams were competing against Blackheath and Bromley, Cardiff Archers, Edinburgh, Marshall Milton Keynes, Preston Harriers and Sale Harriers. Reading's athletes slowly climbed up the leaders table as the day progressed and were trailing the leaders by just three and a half points as the teams went into the final set of relay events.

At the end of the relays the Reading athletes, their coaches and family members were ecstatic to learn that Reading had won the competition with a seven and a half point lead.

Some photos appear below - scroll down to see.  But for even more photos follow the link below:

Champions.jpg

Excellent U13 Girls Performances at Basingstoke

Under 11 and under 13 Reading AC athletes were out in number at the Hampshire Grand Prix Open at Basingstoke last Wednesday evening (29 Aug 2018).

In favourable conditions many pb’s were set so well done all!

Performances of particular note were Kaya Slater running a 13.4 secs personal bestin the 100m and Tomi Adejuwon winning her 70m Hurdles race in a very fast 11.2 secs.   Despite hitting the 2nd hurdle, she still lowered her own club record!

 

Track slanted.jpg

Gold, Silver and Bronze for Reuben at South of England and England Champs

Reuben Henry-Daire has continued his excellent season with a Gold and Silver medal at the the South of England Champs at Lee Valley on 11 and 12 August 2018.  Reuben gained a silver medal in the 200m with a 23.20 time, one tenth outside his own recent club record.  He then went on to secure the gold medal in the 300m in a new club record time of 36.29 secs.

At the England Championships at a very wet Bedford track on 25 and 26 Aug 2018, Reuben won the bronze medal in the 300m in a time of  36.67 secs.  Last minute timetable changes led to Reuben missing out on competing in the 200m final which he had also qualified for.

180811 Reuben 300m.jpg
180826 Reuben 300m.JPG